Linki sponsorowane






Poprzedni temat «» Następny temat
Co daje fizjoterapeuta?
Autor Wiadomość
Fizjoterapeuta
[Usunięty]

Wysłany: 2013-11-27, 18:51   Co daje fizjoterapeuta?

Do fizjoterapeutów jak dotychczas nie było mi po drodze. Trafiłem do niego dopiero całkiem niedawno, kiedy nie mogłem poradzić sobie z lekkim bólem w kolanie. W ciągu ostatniego tygodnia odbyłem jedną indywidualną sesję z fizjoterapeutą i zaliczyłem jedne warsztaty! I jestem autentycznie zachwycony tym, co potrafią zrobić z moim ciałem i jaką bezcenną wiedzę przekazać.

Z fizjoterapeutami w ciągu swoich pierwszych 5 lat biegania nie miałem styczności wcale. Wiedziałem tylko, że istnieją. Ot, znajomi biegacze mówili, że idą do fizjo, aby ich poustawiał czy naprostował zrotowaną miednicę. Dla mnie, czarna magia. Przecież mi to nie potrzebne.

Trwało tak do czasu aż sam po prostu musiałem uśmiechnąć się do fizjoterapeuty. Kilkanaście dni temu zepsuło mi się kolano. Samo przejść nie chciało, więc zasięgnąłem rady fizjoterapeuty. Ten wysłał mnie na USG. Na nim nic nie wyszło, a za podsumowanie niech posłuży pierwsze zdanie z opisu – bez odstępstw w badaniu USG. Czyli zdrowy jak koń!

Lecz, jako że w kolanie cały czas coś mi nie grało, trafiłem najpierw na dywanik jednego fizjoterapeuty, a potem na warsztaty z drugim fizjoterapeutą. I tak jak nie miałem z nimi styczności przez pierwsze 5 lat biegania tak teraz miałem z nimi styczność, co dwa dni. A po tym, co ze mną wyczyniali i czego się o sobie dowiedziałem to jestem wręcz fizjoterapią zachwycony.
Fizjoterapeuta to wiedza

Przede wszystkim wiem dużo więcej o tym, co mi gra w kolanie. Z opisu USG nie wynikało nic dla mnie interesującego czy ciekawego. W końcu wszystko było „bez odstępstw”. Natomiast po wizycie u fizjoterapeuty wiem, że mam luźne rzepki (co jest dobre), luźne więzadła, szczególnie w prawym kolanie (to już mniej dobrze) i ogólnie pieruńsko napięte pasmo biodrowo-piszczelowe i tył uda. I tego wszystkiego fizjoterapeuta dowiedział się w kilka minut za pomocą własnych rąk.
Warsztaty z fizjoterapeutą 1

Zdjęcie z warsztatów w Podkowie Leśnej

Poza tym wizyta u fizjoterapeuty dała mi inna wiedzę. Tą ogólną z zakresu anatomii i motoryki. Fizjoterapeuta nie zaczął od tego jak moje kolano naprawić. Zaczął od wytłumaczenia, co mi jest i jak to działa. Dowiedziałem się jak są zbudowane struktury mięśniowe. Jak zbudowane jest kolano. Co to jest pasmo biodrowo-piszczelowe, do czego służy, gdzie jest przyczepione i że problem jest szerszy. Bo ból w kolanie jest prawdopodobnie powodowany napiętym i uwierającym pasmem. Ale aby rozciągnąć pasmo, trzeba też rozciągać pośladek. Że napięte pasmo może ściągać moją luźną rzepkę na zewnątrz (to ma jakąś dźwięczną nazwę, której zapomniałem). Że mój słabo rozciągnięty tył uda to też jest problem, który rzutuje na pasmo. Jednym zdaniem rozebrał moje kolano i udo na części i wskazał, że aby kolano przestało boleć trzeba popracować i nad pośladkiem i nad całym udem. Sam przecież bym nigdy tego nie wymyślił.
Fizjoterapeuta to odpowiednio dobrane ćwiczenia

Fizjoterapeuta dobierze Ci też odpowiednie ćwiczenia czy to wzmacniające czy rozciągające. Tego się nie dowiesz z książki. W książce jest opis i obrazek, ale to za mało. Nic nie zastąpi człowieka. Fizjoterapeuta pokaże ci ćwiczenie, każe powtórzyć i na pewno skoryguje, bo zrobisz je źle. Spyta się, co czujesz, czy czujesz rozciąganie. Powie, co w tej chwili rozciągasz i gdzie dokładnie masz to rozciąganie czuć. Bo można robić ćwiczenie zgodnie z obrazkiem, myśleć, że jest dobrze, a w rzeczywistości rozciągać zupełnie inne partie niż te, co trzeba. Albo nie rozciągać nic i potem mówić, że rozciąganie nie działa. A ono działa. Tylko trzeba wiedzieć, dlaczego, co i jak rozciągać.

Ale samo rozciąganie to nie wszystko. Ja na przykład dostałem też kilka zadań z tzw. terapii manualnej. Sam, jeślibym się tym w ogóle kiedykolwiek zainteresował, na pewno wybrał bym coś co mi zaszkodzi. Fizjoterapeuta wybrał to, co mi konkretnie może pomóc.
Warsztaty z fizjoterapeutą 2

Fizjoterapeuta znajdzie twoje słabe punkty

Dwa dni po wizycie u swojego fizjoterapeuty trafiłem na warsztaty z fizjoterapii. Przerabialiśmy podstawowe sposoby rozciągania poszczególnych części ciała. Nie będę powtarzał, że wyniosłem z tego ogrom wiedzy, bo to jasne. Dało mi to jednak też coś innego. Tak jak na indywidualnej sesji dowiedziałem się o przykurczonym paśmie i nierozciągniętym tyle uda, tak na warsztatach poznałem więcej swoich słabych punktów.

Dowiedziałem się na przykład, co mnie zdziwiło, że mam bardzo dobrze rozciągnięte plecy! To było dla mnie największe zaskoczenie. Ale już takie czworogłowe wcale nie są tak dobrze rozciągnięte jak myślałem i jest nad czym popracować. Fizjoterapeuty i organizmu nie oszukasz. Możesz oszukać siebie wmawiając sobie, że jesteś rozciągnięty lub, że się rozciągasz dobrze. Natomiast pod okiem fizjoterapeuty wyjdzie wszystko. Każdy słaby mięsień i każde nierozciągnięte ścięgno.

Teoretycznie jest to mało budujące, bo wchodzisz na takie warsztaty jako wysportowany i rozciągnięty biegacz, a wychodzisz jak jakiś pokurcz. Tu przykurczony, tam przykurczony, a tu to już w ogóle…

Tyle, że to wszystko twoje słabe punkty. Chcesz być lepszy? Wyeliminuj je!
Warsztaty z fizjoterapeutą 3

Fizjoterapeuta to magia

Często znajomi biegacze nazywają swoich fizjoterapeutów magikami. Ja swojego mogłem tak nazwać po pierwszym spotkaniu, ale największa magia stała się na warsztatach. Zostałem poproszony o to abym zrobił skłon do ziemi. Tyle ile mogę. Zrobiłem tyle ile mogłem, czyli moje palce zatrzymały się kilka centymetrów nad podłogą. Dla mnie norma. Więcej nie dam rady bez zginania kolan.

Potem magik zaczął czarować. Kazał przyciągnąć głowę do klatki, potem cofnąć klatkę, mostek i tak cały czas niżej. Fachowo mówiąc sterował moim napięciem mięśniowym, a ja się od głowy zwijałem w dół. W końcu miałem podciągnąć palce u stóp, sięgnąć niżej palcami dłoni, sięgnąć niżej głową, sięgnąć niżej palcami… W końcu się powoli wyprostować. A potem kazał mi się znowu schylić i sięgnąć jak najdalej. Zgiąłem się tak, że nie tylko dosięgnąłem podłogi, ale bez problemu dotknąłem jej wszystkimi palcami. Ot tak, po jednym magicznym ćwiczeniu! Szok! Magia!!

Dlatego tak jak kiedyś fizjoterapię i fizjoterapeutów traktowałem z przymrużeniem oka tak teraz zaczyna ogarniać mnie fizjomania. I to nie taka teoretyczna, jaką można znaleźć w książkach. Żadne książki nie zastąpią fizjoterapeuty. On widzi, czuje i wie, co robisz źle, które partie mięśni masz mocniejsze i bardziej rozciągnięte, a które są skurczone i zbite tak tragicznie, że aż bolą. Jeśli go słuchasz dowiesz się jakie są twoje słabe punkty i jak je wyeliminować! A przede wszystkim dowiesz się fenomenalnych rzeczy o swoim ciele. I to w tym wszystkim najbardziej mi się podoba!

Źródło: pawelbiega.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Linki sponsorowane


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Fizjoterapia.pl

Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Reklamy

Polecane produkty

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB



Zapraszamy na G+



Partnerzy forum

Gabinety masażu

Kurs masaż tajski

Fizjoterapia

Rehabilitacja