Linki sponsorowane






Poprzedni temat «» Następny temat
Konsekwencja udaru mózgu w aspekcie rehabilitacji
Autor Wiadomość
Fizjoterapeuta
[Usunięty]

Wysłany: 2013-08-14, 23:30   Konsekwencja udaru mózgu w aspekcie rehabilitacji

Do reha­bi­li­ta­cji osób z uda­rem mózgu nie­zbędny jest spe­cja­li­styczny zespół tera­peu­tyczny, skła­da­jący się z leka­rza neu­ro­loga, kar­dio­loga, spe­cja­li­sty reha­bi­li­ta­cji medycz­nej, fizjo­te­ra­peuty, tera­peuty zaję­cio­wego, logo­pedy, neu­rop­sy­cho­loga, psy­cho­te­ra­peuty, pra­cow­nika socjal­nego i pie­lę­gniarki. Związane jest to z mno­go­ścią pro­ble­mów z jakimi wiąże się uszko­dze­nie doj­rza­łego mózgu. Pod kątem reha­bi­li­ta­cji natra­fimy na prze­szkody doty­czące zabu­rzeń rucho­wych i czu­cio­wych oraz poznaw­czych [3].

Incydent naczy­niowy w danej pół­kuli powo­duje pora­że­nie strony prze­ciw­nej ze względu na skrzy­żo­wa­nie dróg ner­wo­wych w rdze­niu prze­dłu­żo­nym. Dokładne skutki udaru zależne są od miej­sca i stop­nia uszko­dze­nia. Ogólnie można przy­jąć, że osoba dotknięta uda­rem, ze strony układu ruchu napo­tka trud­no­ści z utrzy­ma­niem pra­wi­dło­wego napię­cia mię­śnio­wego po stro­nie pora­żo­nej. Porażenie pra­wo­stronne wiąże się zwy­kle ze spa­stycz­no­ścią i zabu­rze­niami mowy. Porażenie lewo­stronne jest nato­miast zwią­zane naj­czę­ściej z mniej­szą spa­stycz­no­ścią, lub nawet wiot­ko­ścią i towa­rzy­szą­cymi zabu­rze­niami funk­cji czuciowo-ruchowych. Utrata kon­troli ruchów dowol­nych znacz­nie ogra­ni­cza moż­li­wo­ści wyko­ny­wa­nia nawet naj­prost­szych codzien­nych czyn­no­ści [1].

Uszkodzenie mózgu może spo­wo­do­wać zakłó­ce­nie w odbio­rze i prze­twa­rza­niu wszel­kich bodź­ców czu­cio­wych. Najczęściej uszko­dzone jest czu­cie dotyku i infor­ma­cje z pro­prio­cep­to­rów. Większość zmian jest nie­od­wra­calna ze względu na znisz­cze­nia ośrod­kowe. Pacjent ma pro­blemy z szyb­ko­ścią i dokład­no­ścią ruchów. Kolejną prze­szkodą, na którą natra­fia fizjo­te­ra­peuta jest pio­ni­za­cja, ponie­waż pacjent może nie odno­to­wy­wać żadnych wra­żeń z ist­nie­nia strony pora­żo­nej. Częstym następ­stwem uszko­dze­nia pra­wej pół­kuli jest zespół zanie­dby­wa­nia jed­no­stron­nego i doty­czy prze­waż­nie pomi­ja­nia wzrokowo-przestrzennego, nie­uwagi sen­so­rycz­nej i aki­ne­zji. Jego sto­pień zło­że­nia oraz nasi­le­nia jest różny u poszcze­gól­nych pacjen­tów. Przenoszenie cię­żaru ciała i cho­dze­nie wymaga w tych sytu­acjach od cho­rego wzmo­żo­nej kon­cen­tra­cji i sku­pie­nia się na poszcze­gól­nych fazach chodu [2, 3].

Udar mózgu jest rów­nież przy­czyną zabu­rzeń w zakre­sie poznaw­czego i emocjonalno-osobowościowego funk­cjo­no­wa­nia cho­rego. Deficyty neu­rop­sy­cho­lo­giczne wpły­wają z kolei na efek­tyw­ność pro­cesu reha­bi­li­ta­cji. Aktywne uczest­nic­two pacjenta w pro­ce­sie reha­bi­li­ta­cji jest szcze­gól­nie utrud­nione, gdy chory nie rozu­mie instruk­cji słow­nych, ma trud­no­ści z zapa­mię­ty­wa­niem, orien­ta­cją prze­strzenną, lub nie potrafi mówić. Natomiast poważ­nie ogra­ni­czona świa­do­mość swo­jej nie­peł­no­spraw­no­ści dra­stycz­nie ogra­ni­cza współ­pracę cho­rego i tera­peuty [3]. Zaburzeniom poznaw­czym mogą towa­rzy­szyć zmiany cech oso­bo­wo­ści. Może dojść do zmian w rela­cjach pomię­dzy cho­rym a człon­kami jego rodziny. Często cho­roba pro­wa­dzi do obni­że­nia docho­dów finan­so­wych rodziny, a to ogra­ni­cza moż­li­wo­ści sku­tecz­nej reha­bi­li­ta­cji i odpo­wied­niej pie­lę­gna­cji pacjenta [1].

Źródło: neoreh.pl
Autor: Daniel Kawka

Źródło:
Carrero L.: Usprawnianie po uda­rze mózgu. Wyd. II, Kraków, Elipsa-Jaim, 2004.
Laidler P.: Rehabilitacja po uda­rze mózgu. Wyd. II, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2004.
Seniów J., Członkowska A.: Poznawcze i emo­cjo­nalne kon­se­kwen­cje udaru mózgu w aspek­cie pro­cesu reha­bi­li­ta­cji. Rehabilitacja Medyczna, 2003, Tom 7, nr 1, s. 9–14.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Linki sponsorowane


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Fizjoterapia.pl

Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Reklamy

Polecane produkty

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB



Zapraszamy na G+



Partnerzy forum

Gabinety masażu

Kurs masaż tajski

Fizjoterapia

Rehabilitacja