Linki sponsorowane






Poprzedni temat «» Następny temat
Bezdech senny - rehabilitacja?
Autor Wiadomość
c_cicinio
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-08, 13:31   Bezdech senny - rehabilitacja?

Drodzy koledzy, mam prośbę o poradę, jaką rehabilitację można zastosować przy bezdechu sennym, mam pacjenta z tym problemem spowodowanym anomalią w budowie przegrody i gardła, niestety nieoperacyjne. Jakiego typu ćwiczenia i jakie te ćwiczenia można zastosować ? będę wdzięczna


Zgłoś ten post
 
     
Administrator
Administrator


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 255
Wysłany: 2012-10-07, 01:13   

Większość z nas nie uważa chrapania za coś godnego zainteresowania dopóki osoba, z którą śpimy nie zaczyna zakłócać naszego snu. Jednak częste i głośne chrapanie może być znakiem bezdechu sennego. Choroba ta jest powszechna i może być bardzo niebezpieczna. Pomimo, że bezdech senny jest uleczalny, to często pozostaje on nierozpoznany i z związku z tym nieleczony. Nieleczony zaś, nawet bardzo łagodny bezdech senny, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i wpływać prawie na wszystkie sfery życia. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że ty, lub twój partner cierpicie na tą przypadłość wówczas niezwłocznie należy zgłosić się z tym problemem do lekarza.

Metody leczenia bezdechu sennego:

Zmiana stylu życia

Schudnij. Utrata nawet kilku kilogramów może udrożnić drogi oddechowe przez co objawy bezdechu sennego zanikną lub w większym stopniu zmaleją.

Rzuć palenie. Palenie przyczynia się do bezdechu sennego poprzez zwiększanie stanu zapalnego i retencję płynów w górnych drogach oddechowych.

Unikaj alkoholu, tabletek nasennych i uspokajających, w szczególności przed pójściem spać. Środki te rozluźniają mięśnie, w tym mięśnie gardła co może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Unikaj kawy oraz ciężkich posiłków na dwie godziny przed pójściem spać. Zacznij kłaść się do łóżka o regularnych porach. Prawidłowa higiena snu pomoże ci spać lepiej i się wysypiać. Gdy będziesz lepiej spać bezdech senny będzie pojawiać się dużo rzadziej.

Sposób spania

Śpij na boku. Unikaj spania na plecach, ponieważ język oraz opadające w dół tkanki miękkie mogą zablokować gardło i uniemożliwić ci oddychanie.

Wypróbuj sposobu z piłeczką tenisową. Aby zapobiec spania na plecach wszyj sobie w tył koszulki do spania piłeczkę tenisową.

Unieś głowę do góry. Podnieś wysokość na której trzymasz głowę o 10-15 cm, lub podnieć górną połowę łóżka (od talii) np. za pomocą pianki. Możesz również użyć poduszki ortopedycznej.

Udrożnij przegrody nosowe. Używaj solnych sprayów do nosa (udrażniające drogi oddechowe), pasków na noc ułatwiających oddychanie, kubków Neti czy wkładek do nosa ułatwiających oddychanie.

Ćwiczenia gardła ułatwiające oddychanie

Badania dowiodły, że ćwiczenia gardła mogą zredukować objawy bezdechu sennego poprzez wzmocnienie mięśni oddechowych.


Przyciśnij język płasko na dół i szczotkuj jego koniec i boki szczoteczką do zębów. Czynność tą wykonuj 3 razy dziennie.

Język dociśnij do podniebienia i trzymaj przez 3 minuty dziennie.

Włóż do buzi palec i przyłóż go do wewnętrznej strony policzka. Palcem wypychaj policzek na zewnątrz, zaś mięśniami staraj się go wciągnąć. Ćwiczenie powtórz 10, odpocznij i zrób je na drugiej stronie policzka. Ćwicz 3 x dziennie.

Usta zrób w dzióbek (jak do całowania). Dziubek przesuń na prawo, na lewo, do góry i w dół. Wykonaj 10 takich okrążeń. Ćwiczenie powtarzaj 3 razy dziennie.

Przyłóż usta do balona. Weź głęboki wdech nosem a następnie dmuchnij w balon tak, aby jak najwięcej go nadmuchać za jednym razem. Powtórz 5 razy bez odciągania balona od ust.

Aparaty CPAP i BiPAP

Aparaty CPAP to specjalne maski zakładane na twarz, które podają do nosa powietrze pod ciśnieniem. Ciśnienie to ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Stosowanie aparatu jest bardzo skuteczne i już od pierwszej nocy chrapanie jest niemal całkowicie usunięte, zaś po tygodniu organizm zaczyna się regenerować. Maski te mogą być stosowane zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci.


Aparaty BiPAP, działają podobnie jak aparaty CPAP, jednak w przeciwieństwie od tamtych rozróżniają wdech i wydech. Podczas wydechu aparaty BiPAP wieją słabiej, dzięki czemu wydech jest łatwiejszy a cały proces oddychania jest bardziej komfortowy.

Aparaty CPAP i BiPAP wymagają ciągłego stosowania. Po ich odstawieniu objawy bezdechu sennego powracają.

5
Urządzenia dentystyczne i zabieg chirurgiczny

Jeśli jesteś zmęczony stosowaniem aparatów CPAP oraz innymi domowymi metodami na bezdech senny, możesz zdecydować się protezę dentystyczną lub na zabieg chirurgiczny.

Większość urządzeń dentystycznych to protezy akrylowe, które wsadza się do ust i wyglądają jak ochraniacze na zęby. Są też takie, które zakłada się na głowę i podbródek po to, aby ustawić w prawidłowej pozycji dolną szczękę. Protezy do ust mają za zadanie właściwie ułożyć żuchwę i język, aby ułatwić oddychanie. Protezy dentystyczne są dają rezultaty wyłącznie przy lekkich lub średnich objawach bezdechu sennego. Poza tym istnieje wiele skutków ubocznych stosowania tych urządzeń np. ból, nagromadzanie się śliny, mdłości, trwałe przemieszczenie się żuchwy, zębów itp.

Zabieg chirurgiczny

Zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym i polega na naprostowaniu przegrody nosowej, usunięciu polipów, usunięciu powiększonych migdałków, usunięciu języczka a czasem również na zmniejszaniu języka. Zabieg nie daje 100% pewności wyleczenia. Z danych wynika, że operacje takie pomogły zaledwie połowie pacjentów.

Źródło: tipy.pl
_________________
Polecam: Blog masażysty pisany przez masażystę w którym opisane są techniki masażu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Linki sponsorowane


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Fizjoterapia.pl

Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11
Reklamy

Polecane produkty

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu



Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB



Zapraszamy na G+



Partnerzy forum

Gabinety masażu

Kurs masaż tajski

Fizjoterapia

Rehabilitacja